image1 image1 image1 image1 image1

Siostry Elżbietanki

 

Niektórzy pytają, dlaczego nazywają nas Elżbietankami, jeśli naszego Zgromadzenia nie założyła św. Elżbieta. I mają rację, św. Elżbieta nie utworzyła naszego Zakonu, lecz ta Piękna Święta z Węgier, która mogła żyć po, królewsku, a poświęciła swe życie służbie ubogim i potrzebującym jest naszą Patronką. Jej życie obfitowało w wiele wydarzeń. Była żoną, matką, wdową i tercjarką zakonu św. Franciszka. Wszystkie swe obowiązki wypełniała wzorowo. Cechowało ją miłosierdzie i wrażliwość na biedę i potrzeby innych. Musiała znieść pogardę dworu wobec jej działań charytatywnych, wypędzenie z zamku oraz tułaczkę.

Bóg jednak dodawał Jej sił i Jej błogosławił. Istnieje nawet legenda, że chleb, który Święta niosła ukradkiem do biednych zamienił się w róże i to w środku zimy. Jej postawa stała się wzorem dla czterech odważnych kobiet, które żyły w XIX w. w Nysie na Śląsku. Były to: bł. Maria Merkert, Matylda Merkert, Franciszka Werner i Klara Wolf. One także były tercjarkami Zakonu Świętego Franciszka. Te młode, proste dziewczyny Duch Święty natchnął, by służyły chorym i potrzebującym w ich własnych mieszkaniach i to one stworzyły podwaliny pod istniejące dziś Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety. Nasze Założycielki kochały Najświętsze Serce Jezusa i Niepokalane Serce Maryi, modliły się nieustannie i wierzyły bezgranicznie w Bożą Opatrzność. Oddawały się pod opiekę św. Józefa. Codziennie podejmowały również wezwanie, by służyć innym bez względu na status i wyznanie. Realizowały w życiu Słowa Jezusa „Wszystko cokolwiek uczyniliście jednemyu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili”.

 

Dziś Grono Elżbietanek znacznie się rozrosło. Jesteśmy w Polsce i za granicami naszego Kraju. Służymy Bogu i najbardziej potrzebującym. Nadal pełnimy dzieła miłosierdzia, odkrywając w każdym człowieku Chrystusa.

 

Tu w Łopiennie jesteśmy od 1935 r.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej zapraszamy na stronę naszej Prowincji. www.poznan.elzbietanki.pl

 

lub stronę naszego Zgromadzenia www.selzbietanki.com

 

 

 

joomla templatesfree joomla templatestemplate joomla
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Łopiennie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety